SZOLGÁLTATÁSAINK
SZOLGÁLTATÁSAINKRÓL
Ellátás, gondozás
Az otthon feladatának a teljes körű, minőségi és sokrétű ellátást, gondozást tekinti, aminek részeként az igénybevevőnek a lehető legmagasabb mértékű szolgáltatást kívánja nyújtani, a kor legmodernebb pedagógiai és szakmai ismereteinek felhasználásával, alkalmazásával.
Munkánkat úgy szervezzük, irányítjuk, hogy a szakszerűen, magas színvonalon végzett ápoló-gondozó tevékenység belesimuljon a mindennapok ritmusába, szerves egységet és komplex egészet alkosson a mentálhigiénés ellátással.
Amelyik lakónk alkalmas rá, azoknak lehetőséget biztosítunk szociális foglalkoztatás keretében történő munkavégzéshez, továbbá ezzel párhuzamosan szakembereink által vezetett képességfejlesztő, egészségmegőrző, rekreáció és szervezett szabadidős tevékenységekben való részvételhez.
Kiemelt feladat az egyéni segítségnyújtás szükséges mértékének megtalálása, az önkiszolgálási készség, egyéni fejlesztés, a komfortérzés, az „otthon” érzetének kialakítása. A gondozói munka zavartalan működését megfelelő létszámú szakszemélyzet biztosítja, melyet az intézményvezető ápoló felügyel és irányít. A részlegekben történő gondozói munka szervezése a megbízott részlegvezető ápolók feladata, akik közvetlenül irányítják az ápoló-gondozókat.
A házi orvos és az ideg-elme szakorvos rendelését, valamint a pszichológushoz jutást intézményünk helyben tudja biztosítani ellátottainak.
Értelmi fogyatékossággal élők ellátása
A védett, intézményi környezetben élő értelmileg akadályozott emberek számára a normalizált élet megteremtésének biztosítása az elsődleges feladatunk, aminek fontos része az ápolás, gondozás, de nem kizárólagosan. Koruk, aktuális állapotuk határozza meg a gondozók folyamatos, biztonságos jelenlétét, akiknek feladata a személyi higiéné minőségi biztosítása, az önkiszolgálási készségek fejlesztése, gyakoroltatása az egyénre irányuló szervezett és spontán hatásokon keresztül. A súlyos, halmozottan sérült ellátottak fokozott gondozási szükségletét modern, kulturált környezetben, magas színvonalon biztosítjuk. Igény szerint segítséget nyújtunk gyógyászati segédeszközök beszerzésében.
Rehabilitációs lakóotthonban élő értelmi fogyatékosok ellátása
A fogyatékosok rehabilitációs intézménye előkészíti az ott élők családi és lakóhelyi környezetbe történő visszatérését. Az értelmileg akadályozott emberek személyi segítése az alábbi alapvető területeken történik:
-
- Lakhatásban: lakotthoni keretek között,
- Foglalkoztatásban: szociális foglalkoztatásban, nyílt munkaerőpiacon,
- Életvezetésben: a társadalomi elvárásokhoz igazodva.
A rehabilitációs lakóotthon értelmi fogyatékos felnőttek elhelyezését szolgálja azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson számukra rehabilitációjukhoz, társadalomba való integrációjukhoz.
A részben önállóság feltételezi azt, hogy az ellátottak gyakorlatiasak a házi- és ház körüli munkákban, hosszabb időre is egymaguk maradhatnak, mert már rendelkeznek olyan szociális készséggel, önfegyelemmel, önismerettel, hogy nem jelent problémát az egyedüllét.
Szenvedélybetegek ellátása
A szenvedélybeteg személyeknek szociális, mentális gondozásuk mellett segítséget nyújtunk konfliktusaik megoldásában, egyéb szolgáltatásokhoz való hozzáféréshez jutásukban, aktív szabadidejük szervezésében, szociális foglalkoztatás keretében történő munkavégzés lehetőségében.
Intézményünkben a szenvedélybetegek otthona az értelmi fogyatékosságuk mellett más, például gyógyszert kóros mértékben fogyasztó személyek gondozását végzi, akik gyógyintézeti kezelést nem igényelnek, de időlegesen nem képesek önálló életvitelre. A szenvedélybetegek részlegét elkülönítetten szervezzük meg otthonunkban.
Biztosítjuk számukra a bentlakásos ellátást, napi gondozást, szükség esetén ápolást, gondoskodunk az egyéni képességek fejlesztéséről, szinten tartásáról, a pszichés gondozásról, az egyén autónómiájának érvényesüléséről. A gondozói munka sikerének hatékonyságát terápiás foglalkozások és egyéni beszélgetések szervezésével növeljük.
Pszichiátriai betegek ellátása
Pszichiátriai betegek otthonába olyan pszichiátriai beteget veszünk fel, aki az ellátás igénybevételének időpontjában nem veszélyeztető állapotú, akut gyógyintézeti kezelést nem igényel és egészségi állapota, valamint szociális helyzete miatt önmaga ellátására segítséggel sem képes.Célunk a lehető legszélesebb körű integráció elérése a normalizáció, az autonómia elvének figyelembevételével, melynek révén a pszichiátriai beteg személyeket hozzásegítjük a társadalmi életbe való beilleszkedéshez, hátrányaik csökkentéséhez, és ezzel együtt olyan szolgáltatás nyújtását biztosítjuk, amely egy humanizált, modernizált, európai normának is megfelelő, az egyéni elvárások és szükségletek figyelembevételén alapul.
Biztosítjuk lakóinknak a szociális foglalkoztatásban való részvételüket, ezzel is segítve őket képességeik megtartásában, hasznos és aktív szabadidő választásukban. Napi szinten segítjük lakóinkat önállóságuk fenntartásában, családi- és társadalmi kapcsolataik ápolásában. A különböző sportjátékok, rendszeres testmozgások a prevenciót szolgálják a lakók életében.