Évgyűrűkbe zárt emlékek

Előadás közben

Évgyűrűkbe zárt emlékek

2024. 05. 10.

 

„Hej, Fáraó, te árva múmia.

Hát minden jónak el kell múlnia?

Szólj, Nap fia,

Hol van sok régi kincsed?”

 

A Vadgesztenye Otthonban mindig törekszünk arra, hogy az éves programjaink között a hagyományokat őrizzük, kövessük és ezek mellett valami újdonság is megjelenjen. Az idei évben májusban került megrendezésre a régészet világnapja alkalmából az „Örömrégészeti nap”. Erre a különleges programra a társintézmények lakóit és dolgozóit hívtuk vendégségbe, hogy együtt töltsünk el egy izgalmas délelőttöt. A vendégekre várakozva lakóink már izgatottan készültek és kíváncsiskodtak a tereprendezésénél.

A programot a kastély udvarán ásatással kezdtük. Igazi élmény volt, amikor a finom homokban rátaláltak a lakók és közelebbről is megvizsgálhatták a különböző régészeti leleteket, mint például a 2 millió éves körüli cápafogat vagy a több ezeréves csigát, illetve bronz maradványokat, ezáltal közelebbi kapcsolatba kerülhettek a múlttal.

A feltárás után a kastély ebédlőben két előadás meghallgatására volt lehetőség. Először Nyírő Tamás mesélt az őskor fegyvereiről, az ősember mindennapjairól, majd lehetőséget biztosított a kiállított eszközök megtekintésére.

A következő előadást Prof. Dr. habil Sümegi Pál Dsc tanszékvezető egyetemi tanár régész tartotta, aki beszámolt munkájáról az ásatások fontosságáról és a régészet kapcsolatáról a természettudományokkal. Ez a rendhagyó előadás lehetővé tette számunkra, hogy mélyebben elmerüljünk a régészet sejtelmes világában. Lakóink nagyon élvezték a programot, amelyen sok érdekességet tanulhattak a régészet világából.

Utána egy kis csapatjátékra invitáltuk a résztvevőket, ahol a hallottak után egy tudáspróba következett kvíz formájában, majd pedig „kirakható-e ez a kirakó” verseny következett. A nagy megmérettetések közben a csapatok összedolgoztak egymással, tanácsokat adtak, ötleteltek. A kissé fárasztó régészeti munkálatok után igazán jó hangulatban elfogyasztottuk a bográcsban elkészített ebédet. Majd az emléklapok átadására került sor és kihirdetésre került az „Örömrégész” cím díjazottja.  A különleges délelőttöt a desszert elfogyasztásával koronáztuk meg.

Köszönjük a társintézményeknek, hogy aktív jelenlétükkel megtisztelték rendezvényünket!

Hálás köszönet Sümegi Pál Professzor Úrnak és Nyírő Tamásnak a színvonalas előadásért.

Mentálhigiénés csoport